Dnia 16 kwietnia 2016 r. (sobota), o godz. 17.00, odbędzie się w Sali Koncertowej Cappelli Gedanensis w Gdańsku, przy ul. Nowe Ogrody 35, III piętro, promocja najnowszej książki Jana P. Grabowskiego pt. W czerni. I w bieli. Wiersze.
W skład tej książki wchodzi sześćdziesiąt najnowszych utworów z lat 2012-2015 w tym dziesięć wierszy z cyklu Wiersze malborskie.
A oto uczestnicy promocji książki W czerni. I w bieli. Wiersze.
Jan P. Grabowski: poeta i prozaik. Ukończył filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Napisał i wydał m.in. Wiersze wybrane (1991); Szkarłat i błękit (1994); Kolor chryzoprazu (1997); Światło popielate (1999); Poezje wybrane (2000); Sonata obojowa (2003); Złoto i biel (2007); Poezje. W tempie andante (2009); Srebrne adagio (2010); Przez chwilę… (2012); W czerni. I w bieli. Wiersze (2015).
Jan P. Grabowski otrzymał m.in. w 2003 r. Medal Sint Sua Praemia Laudi Wojewody Pomorskiego za wybitne zasługi dla Województwa Pomorskiego oraz Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w pracy twórczej, nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Pomorskiego. W 2008 r. Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji jubileuszu 30-lecia działalności literackiej. W 2012 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 35-lecia działalności literackiej i wydawniczej.
Maciej Gąsiorek: aktor Teatru Rampa w Warszawie; scenarzysta i reżyser koncertów estradowych. PWST ukończył we Wrocławiu w 1992 roku.
Pracę na scenie rozpoczął w Teatrze Miejskim w Gdyni, w którym gościnnie reżyserował Adam Hanuszkiewicz. Po dwóch premierach dyr. Hanuszkiewicz zaproponował Gąsiorkowi etat w Warszawie, gdzie pracował przez 12 lat do końca pracy scenicznej Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Nowym przy ul. Puławskiej.
To była wielka przygoda aktorskiej pasji, ze znakomitymi rolami i pod okiem wielkiego maga teatru, Mistrza Adama m in. Ślaz w Lilli Wenedzie, Grabiec w Balladynie, Czepiec w Weselu, Jacek Soplica w Panu Tadeuszu, Diabeł Zły Duch (alter ego Kordiana) w Kordianie.
Aktor miał zaszczyt być świeckim konferansjerem „Czasu oczekiwania na Ojca Św. na Sopockim Hipodromie” w 1999 roku, wobec 700 000 wiernych Archidiecezji Gdańskiej.
Cappella Gedanensis: zespół wokalno – instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie.
Podczas promocji W czerni. I w bieli oprawę muzyczną zapewni Kwartet Smyczkowy w następującym składzie: Katarzyna Kowacz – I skrzypce (koncertmistrz), Katarzyna Rogalska – II skrzypce, Małgorzata Gryka – altówka, Alicja Lach-Owsiany – wiolonczela.
A oto jeden z utworów z książki W czerni. I w bieli. Wiersze.
WEDŁUG „ZAMYSŁU BOGA”
Nie myśleć o przyszłości.
Nie zastanawiać się: co było.
Nawet nad „osobliwością”.
Choćby i „początkową”. Żyć chwilą.
Żyć tym, co od ciebie zależy.
(Jeśli zależy). O, gdyby tak poznać
Mind of God – „zamysł Boga”.
I nic nie chcieć więcej. Żyć chwilą.
Gdzieś jednak granice fizyki
się kończą. A może lepiej nie
wiedzieć o tym. Obserwować, jak
skądś wiosna nadchodzi. Żyć chwilą.
Czy chmury wiosennie już
płynące pytają: jak, dokąd płynąć?
A listki forsycji – czy rosnąć?
Ptaki – czy śpiewać. Żyć chwilą.
Wiersz: „nadawanie znaczenia
rzeczom i doświadczeniom”. I po to
„żeby uratować to, czego nie
dałoby się w inny sposób zachować”[1],
czyli: żyć chwilą. Życie jako
jedyna chwila według „zamysłu Boga”.
Chwila, po której co będzie, lepiej
nie wiedzieć. Żyć wierszem. Żyć chwilą.
[1] Cytaty pochodzą z wypowiedzi Edwarda Hirscha (1950), amerykańskiego poety i krytyka.