Czas Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w każdym roku kalendarzowym, to niepowtarzalne wydarzenie. To także czas kolęd. Najstarszą z nich, pochodzącą z 1424 r. Zdrow bądź krolu anjelski, załączam do tego zapisku.
Są jednak ludzie, którzy nie uznają Bożego Narodzenia, którzy – chociaż wykształceni (ba! z tytułami profesorskimi) – ostentacyjnie ogłaszają gdzie tylko mogą, wszem i wobec, że są niewierzący, albo zgoła ateiści. Jakże ubodzy – nade wszystko duchem, (ale także mentalnie) – są to ludzie.
Oto jedna z pań pisarek ogłasza w felietonie pewnego tygodnika nie dosyć, że jest lesbijką, to również naigrawa się ze świąt Bożego Narodzenia. To, że jest takiej lub innej orientacji seksualnej, to przecież jej wyłącznie osobista sprawa. Po co zatem o tym trąbić w ogólnopolskim, wysokonakładowym tygodniku? A naigrawanie się ze świat Bożego Narodzenia świadczy o tym jak małej wiedzy jest to osoba.
Oto na antenie ogólnopolskiej telewizji pan profesor filozofii i w dodatku estetyki ze swadą opowiada, że „niebo jest puste, a poza grobem nic nie ma” i tym podobne androny. Jakim cudem taki gość został profesorem i to w dodatku filozofii a także estetyki?
A poza tym, a nade wszystko, nie spodziewałem się aż takiego odzewu, aż tylu czytelników wyróżnionego na ogólnopolskim konkursie literackim opowiadania Agistri. Dziękuję. Wszystkim moim Czytelniczkom i Czytelnikom życzę Do siego roku.
Chciałbym, aby to był dobry prognostyk na bieżący, 2019 r. Czy wreszcie uda mi się wydać książkę Jak szelest jedwabiu. Wiersze znane i zapomniane z lat 1977-2017 oraz tomik Pod Księżycem Żniwiarzy. Wiersze nowe, zawierający czterdzieści najnowszych utworów z lat 2015-2017? Czy uda mi doprowadzić do wydania audiobooka z moimi wierszami?
ZDROW BĄDŹ KROLU ANJELSKI
Zdrow bądź, krolu anjelski
K nam na świat w ciele przyszły,
Tyś zajiste Bog skryty,
W święte czyste ciało wlity.
Zdrow bądź, Stworzycielu
Wszego stworzenia,
Narodziłś się w ucirpienie
Prze swego luda zawinienia.
Zdrow bądź, Panie, ot Panny
Jenżś się narodził za ny.
Zdrow bądź, Jesu Kryste, krolu,
Racz przyjęci naszę chwałę.
Racz daci dobre skonanie
Prze twej matki zasłużenie,
Abychom cię wżdy chwalili,
Z tobą wiecznie krolowali. Amen
Zapisek ten postanowiłem okrasić obrazem Pokłon pasterzy (1530-1535) niderlandzkiego malarza Pietera Coecke van Aelst (1502-1550).
9 stycznia 2019 r.